v databázi je 14498 filmů
0-9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

>> Zpět <<

79 %
  Název Das Kabinet des Doktor Caligari
Výroba(studio) Decla-Bioscop AG
Režie Robert WieneR
Producent Erich Pommer
Scénář Carl Mayer, Hans Janowitz
Hudba
Kamera Willy Hameister
Střih
Efekty
HerciWerner Kraus, Conrad Veidt, Lil Dagover, Friedrich Feher, Hans von Twardowski, Rudolf Klein-Rogge, Rudolf Lettinger
Barva černobílý
Délka 82 min.
Země výrobyNěmecko
Rok výroby1919


Komentáře

Jako u většiny němých filmů, je i u Kabinetu dr. Caligariho jeho celková kvalita částečně závislá na použité hudbě dokreslující atmosféru. Každopádně, i bez ní jsou některé obrazy, převážně opakované probouzení Cesara a hlavně odhalení totožnosti Doktora Caligariho, pořádně atmosférické a děsivé. Nevěřil jsem, že budu hodnotit tak vysoko, ale nemůžu jinak. A nedělám to proto, že je tenhle film vychvalován kritiky a podobnými individuy, kterým se nechce makat. Mělo to prostě sílu.
Autor: killer (Hodnocení 4 / 5)   (vloženo 22:26 11.03.08)

Hodně vydařený němý film. Dopovodná hudba je naprosto dokonalá, herecké výkony taky. Příběh je taky zajímavý. Film sám o sobě není nijak vyjímečně strašidelný ani v něm nenajdete gore efekty, ale přesto stojí za shléhnutí, protože díky hudbě a tomu jak je natočený má jedinečnou atmosféru.
Autor: Vandal (Hodnocení 5 / 5)   (vloženo 21:37 23.03.08)

Přidám se k pochvalným komentářům. I když jsem viděl už mnohem lepší němé filmy, tak stejně se jedná o perlu, která obsahuje spoustu výborných záběrů a hlavně známé zpracování kulis to táhne hodně vysoko. Taky to byl zatím pro mě první film, který (spoiler) obsahoval v závěru zvrat. Kam se hrabe Šestý smysl. Scény vražd se stíny na stěnách trochu připomínaly Nosferatu, ale co. Důležité je, že tenhle film je působivý i po tolika letech a ještě dlouho bude. PS. Ta hudba je vážně dokonalá.
Autor: Vishnar (Hodnocení 4 / 5)   (vloženo 11:18 24.05.09)

Mno, od takřka kultovní hororové klasiky, o níž jsem doposud jen četl a to převážně samou chválu, jsem čekal trošičku víc. Příběh je takový nic moc, místy až trošku chaotický, atmosféra místy je, místy není (jak jsem byl např. u Nosferatu místy posraný strachy, tady ani trochu) herci místy až dramaticky přehrávají... Na druhou stranu, Dr. Caligari, je docela ďábelskej psychouš, škoda, že to je němý film, rád bych slyšel jeho ulítlej smích. Proč teda 4? Za to provedení. Parádní dekorace s opravdu zběsilými úhly, Cézar vypadá taky dobře. Mám slabost pro černobílé snímky. A zase tak špatné, jak by se z mého příspěvku mohlo zdát, to zase úplně není, možná jsem jen zbytečně očekával další Nosferatu.....
Autor: Eraserhead (Hodnocení 4 / 5)   (vloženo 10:26 04.07.09)

Černobílé staré filmy mám rád a Kabinet... patří k těm snímkům který si pustím ještě několikrát. Dílo které patří právem do zlatého fondu kinematografie. I po tolika letech má co nabídnout a oslovuje další a další diváky. Skvělé pokroucené kulisy městečka, hra světla a stínů, výborná hudba ( kterou bych si ale samotnou neposlechl )to vše tvoří skvělý celek. Celý film jsem se nechal unášet bizarní atmosférou příběhu. Dr. Caligari musel ve své době nahánět husí kůži a nejednomu divákovi přinesl nelehké spaní.
Autor: rouzan (Hodnocení 4 / 5)   (vloženo 10:40 26.08.09)

Kabinet doktora Kaligariho na mne příjemně zapůsobil po vizuální stránce, škoda, že příběh nebyl zrovna nejpropracovanější. I přes špatný příběh musím hodnotit kladně, protože takto vizuálně krásný film se jen tak nevidí.

Pokud se vám líbilo Nosferatu eine Symphonie des Grauens (1922), tak Das Kabinet des Doktor Caligari je jasná volba - Caligari sice nedosahuje kvalit Nosferatu Friedricha W. Murnaua, ale za shlédnutí stojí.
Autor: MetalDJ666 (Hodnocení 4 / 5)   (vloženo 14:20 17.11.09)

No já z toho zas až tolik odvařený nebyl. Rozhodně nebudu hodnotit vysoko jen kvůli stáří filmu. papírové kulisy byly sice hodně dobré, ale já jsem se první půlku filmu doslova užíral nudou. Nenadchlo mě vůbec nic a musím říct, že mi to přišlo hodně trapné. Teprve scénky s náměsíčním mužem začaly být zajímavé. I tak to byl ale normální průměr a žádné terno kvůli kterému bych se posadil na ''prdel''. Tohle rozhodně nebude patřit mezi moje nej...
Autor: Solo (Hodnocení 3 / 5)   (vloženo 20:39 20.12.09)

Tenhle prastarý kousek, na který mi už dloouho sedal na poličce prach (tenkrát v LK za 17Kč DVDčko v pevném plastovém obalu - no nekup to), mimojiné otvírá knihu 101 hororů, které musíte vidět, než umřete. A jelikož jsem čerstvým vlastníkem této knihy, konečně jsem se odhodlal i k tomuto němému filmu, rozděleného do šesti jednání. Děj sice není na tomto snímku tím nejdůležitějším, ale přesto jsem dostal víc, než jsem předpokládal. Líbil se mi finální zvrat (na tu dobu!), hudba (především když si jde Césare pro Jane) a dechberoucí výtvarná stránka (u mě vede hřbitov). Doktor Caligari i jeho náměsíčník Césare mají chvilky, kdy dokáží děsit, atak nejzásadnější, co bych filmu kromě již výše zmíněného lehce pomateného děje vytkl, jsou i přes relativně krátkou stopáž někdy až neúměrně natahované scény. A to nemyslím jen ty s titulky.
Autor: wetrik (Hodnocení 3.5 / 5)   (vloženo 9:16 20.04.13)